CouchSurfing v Banskej Bystrici ! Part 2

Autor: Viera Valentová | 8.6.2011 o 1:36 | (upravené 8.6.2011 o 2:06) Karma článku: 9,52 | Prečítané:  1972x

CouchSurfing je úžasná komunita ľudí rôzneho veku, národnosti, farby pleti, náboženstva, ktorých spájajú spoločné záujmy ako napríklad ochota ubytovať celkom neznámych ľudí vo svojich príbytkoch, poukazovať im mesto, pohostiť ich a v neposlednom rade cestovať úplne rovnakým, možno trochu bláznivým spôsobom.

Banská Bystrica je 6. najväčším mestom Slovenska. Je síce pravda, že západní návštevníci chcú prioritne navštíviť najmä naše hlavné mesto, ale na moje veľké prekvapenie ich to celkom často ťahá aj k nám na stredné Slovensko. Nasledujúci článok približuje couchsurferov, ktorí prešli cez môj gauč v období od októbra 2010 do apríla 2011.

 

Hernan z Argentíny, teraz žijúci v Anglicku, Manchester.

Hernan

Hernan je typickým celoživotným cestovateľom. Dva októbrové dni, ktoré strávil u nás, boli postupným zavŕšením jeho jednoročnej cesty naprieč Blízkym východom. Postupne sa cez Strednú Európu dostal až domov do Anglicka. Po celej ceste couchsurfoval, prípadne hosteloval. V Iráne sa mu zapáčilo natoľko, že tam ostal celý mesiac. Táto výprava bola jeho treťou v poradí. Pred niekoľkými rokmi putoval takýmto spôsobom cez ďaleký východ. Len tak si zbaliť švestky, zobrať všetky našetrené peniaze a na rok vypadnúť z domu do sveta. Krásna to predstava, už aby som skončila školu ! S Hernanom sme si dali miernu turistiku, boli sme sa prejsť na Urpíne, bájnom to kopčeku nad Bystricou. Výhľad na mesto je odtiaľ celkom pôsobivý. Stáva sa železným pravidlom, že couchsurferom ukazujem interiér mojej fakulty, univerzitnú knižnicu a iné zaujímavé priestory :-) Večer sme šli na jedno malé pivko so spolužiakmi a prebrali sme všetky pozitíva cestovania.

 

Michal zo Slovenska, Limbach.

Michal

Prvý slovenský couchsurfer u nás doma ! Áno, všetko je možné :-) Miško bol dlho couchsurfingovým ambasádorom. Každý začínajúci člen komunity dostal od neho povzbudzujúcu uvítaciu správu. Miško počas novembra 2010 obiehal Slovensko a prezentoval svoju knihu Na juhoamerickej vlne. Spísal v nej svoje cestovateľské, dobrovoľnícke a couchsurferské zážitky z 15 – mesačného pobytu v Južnej Amerike. Zhodou okolností sa mu podarilo zorganizovať v našom meste až dve prezentácie. Prvá bola v Univerzitnom pastoračnom centre a druhá sa konala v mestskej knižnici. Miško si pripravil power point a po samotnej prezentácii nasledovala plodná diskusia spojená s predajom knihy. Ja som sa miestami tvárila ako organizačná výpomoc :-) Tak ako každý couchsurfer, aj Miško si musel odtrpieť stredne dlhú prehliadku historického jadra Banskej Bystrice. Tento typ CS hosťa bol kompletne výnimočný. V prvom rade sa jednalo o človeka z nášho rodného kraja. V druhom rade to bolo isté zhmotnenie abstraktnej predstavy. Človek, ktorý píše pravidelne hromadné správy celej komunite, neskôr vydá knižku a potom sa objaví vo vašej obývačke a vy zistíte, že je to vlastne normálny človek z mäsa a kostí :-)

 

Roshni zo Spojených štátov amerických, New York.

Roshni

Toto v podstate vôbec nie je couchsurfingová skúsenosť. Roshni je celkom netypické americké dievča s talianskymi a indickými koreňmi, ktoré sa po absolvovaní školy rozhodlo objavovať svet. Začala tuším na Islande a Euroáziu brázdi už štvrtý rok. Indonéziu strieda s Faerskými ostrovmi. Popri cestovaní už pracovala na najrôznejších pozíciách, takisto robí často dobrovoľnícke aktivity. A stopuje. Takto sme na seba natrafili. My s priateľom sme sa vracali zo silvestrovského pobytu v Prahe a v Brne sme spolu uviazli na výpadovke z nákupného centra. Chvíľku sme skúšali stopovať v trojici, vôbec to však nešlo a tak sa môj priateľ rozhodol pre tradičnú dopravu a ja som ostala s Roshni. Dobrodružstvo mohlo začať ! Už za súmraku sme nastúpili do auta, ktoré nás vyhodilo len na slovensko-českej hranici. Potom sme sa po malých čiastkach presúvali na smer Banská Bystrica. Domov sme prišli samozrejme o hodinu skôr ako môj priateľ. Kvôli tme a totálnej zime sme takmer vôbec nestopovali, chodili sme od pumpy k pumpe a snažila som sa zužitkovať všetky rečnícke schopnosti, ktoré mám :-) Šťastlivo sa nám napokon podarilo doraziť ku nám domov. Roshni u nás zostala nasledujúce štyri dni. Boli sme sa korčuľovať na dvoch rybníkoch a užívali si krásy zimy. Roshni je doteraz na cestách, naposledy sa ozvala z Turecka a momentálne pravdepodobne prebýva na Cypre.

 

Janez s priateľmi, Slovinsko, Litija.

Janez

Títo traja páni ma kontaktovali doslova len pár hodín pred ich plánovaným príchodom. Nakoľko som ten januárový deň prežívala miernu nudu, okamžite som súhlasila s hosťovaním. Janez s kamarátmi si zobrali týždeň dovolenky, zbalili všetky druhy lyží a vydali sa na cestu naším smerom. V Čechách sa zúčastnili bežeckých pretekov, v našich Tatrách skúsili skialpinizmus. Výlet ukončili vo Viedni u známych. Prví couchsurferi, s ktorými sa naplno bavil aj môj oco :-) Ich rodná reč bola celkom blízka, úroveň angličtiny všetkých zúčastnených vcelku nízka a spoločné záľuby ako turistika a zimné športy ich spájala. Doniesli nám zaujímavú, aj keď trošku silnú slovinskú medovinku.

 

Johann, Ksenia a Fanette z Francúzska.

Frantíci

Traja podarení študenti žijúci vo Francúzsku sa spoznali na výmennom vysokoškolskom programe Erazmus v Berlíne. Dvojtýždňové prázdniny využili na objavovanie Strednej Európy. Prenajali si auto, zakreslili cestu do mapy a kontaktovali couchsurferov. U nás ostali len jednu noc, boli sme pre nich vlastne zastávkou na ceste z Maďarska do Poľska. Ksenia bola pôvodom z Ruska, žijúca dlhodobo vo Francúzsku. Na cestu sa vydali štyria spolu s jej manželom, ale pre pracovné povinnosti sa musel vrátiť späť, tak si zvyšok cesty užívali iba vo trojici. Takisto tradične absolvovali historickú prehliadku Banskej Bystrice a našej fakulty, kupovali sme spolu suveníry a posielali pohľadnice.

 

Davide z Talianska, Mira z Dánska a Linnea zo Švédska.

Dobrovoľníci

Traja dobrovoľníci pôsobiaci momentálne na rumunskom vidieku sa rozhodli pre stopársky a couchsurferský výlet po Strednej Európe. K nám prišli z Bratislavy, cestou natrafili na skvelých mladých chalanov, ktorí ich zobrali do Banskej Štiavnice na halušky a ďalší vodič ich vyhodil takmer pred mojím domom. Ja som bola vždy mierne skeptická voči stopovaniu v trojici, no oni mi ukázali, ako sa to má robiť :-) Dve škandinávske dievčatá sa rozhodli po skončení strednej školy skúsiť niečo iné a Davide je typickým celoživotným cestovateľom, ktorý sa do svojho rodného Talianska vrátiť natrvalo určite nechystá. Pre mňa bolo veľmi zaujímavé počúvať ich rozprávanie o dobrovoľníckej činnosti v Rumunsku, o povestných túlavých psoch a o bežnom stopovaní za peniaze v tých končinách.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Uvedomuje si štát, aká bola hlboká Kočnerova nora?

Nevieme, či sledovanie novinárov bol ojedinelý prípad.

Dobré ráno

Dobré ráno: Talianska mafia si na Slovensku založila bunku

Čo je horšie, že Gašpar klamal alebo si policajti nevymieňajú informácie.


Už ste čítali?