Kam sme sa chodili kúpať v New Yorku...alebo mestské pláže v NYC

Autor: Viera Valentová | 16.10.2010 o 1:04 | (upravené 16.10.2010 o 2:00) Karma článku: 12,32 | Prečítané:  4394x

Počas nášho letného work and travel programu v USA sme bývali a pracovali v Brooklyne. Počasie bolo celé leto viac než vynikajúce a preto sme pri každej možnej aj nemožnej príležitosti utekali k moru, teda k oceánu trošku sa schladiť.

Coney Island - jednoznačne najznámejšia ňújorská pláž. Cesta z Manhattanu síce trvá metrom približne hodinu ale určite to stojí za to ! A keď bývate v Brooklyne, tak ako sme bývali my, tak je to iba taká polhodinka :-) Voda a piesok sa možno nebudú zdať všetkým najčistejšie a dokonca vás budú mnohí odrádzať od kúpania na tejto údajne špinavej pláži ale naozaj sa nedajte odradiť ! Je tam skvelo. My sme sa chodili kúpať takmer každý týždeň a keďže Coney Island je naozaj najbližšie, plávali sme najmä tam.

Coney Island

Prvýkrát sme toto miesto navštívili 19.júla, kedy bolo otvorenie letnej sezóny a každoročný sprievod morských panien alebo Mermaid Parade. Na širokom pobrežnom korze bola prehliadka všelijakých morských aj nemorských príšeriek a kreatúriek. Šlo najmä o morské panny, koníky, námorníkov ale boli tam aj protestujúci a slečny hore bez a jednoducho kadečo. Po skončení celého sprievodu sa slávnostne hádzalo ovocie do mora.

Coney Island, Mermaid Parade

Coney Island, Mermaid Parade

Okrem iného sa na Coney Islande nachádza údajne najstarší lunapark na svete a takisto preslávené Hot Dogy značky Nathan. Jeden obyčajný slávny hot-dog stojí $ 3,5. Na deň nezávislosti je tu hotové šialenstvo, pretože je tu súťaž v jedení týchto slávnych hot-dogov. Už štyri roky drží rekord Joey Chestnut so 68 zjedenými párkami v rožku za 10 minút a tento rok zase vyhral, ale kvôli prílišnému teplu ich zjedol len 54.

( na fotke je tohtoročný víťaz v jedení hot-dogov Joey Chestnut - vľavo )

Súťaž v jedení Hot-dogov, víťaž je vľavo-Joey Chestnut

Takisto sem chodila pravidelne každú nedeľu Sofia s Nathanom a niekedy zobrali aj Stinga v románe Sofiina voľba od Williama Styrona.

Coney Island

Oficiálne sa na všetkých nújorských plážach dá kúpať len do 18 hodiny. Presne o šiestej všetci plavčíci spoločne zapískajú, zoberú si svoje plaváky a odídu preč. Potom máme približne polhodinku na to aby sme sa šli poriadne vyblázniť do vĺn, aj do tých vzdialenejších, pretože keď sú tam plavčíci, môže sa plávať iba po určitú hranicu. Potom po cca polhodinke prídu takí zelení mužíci, teda New York City Parks Enforcement Patrol a tí nás vyženú z vody úplne. Niekedy sa dá aspoň si močiť kolená, niekedy iba členky a niekedy im prekáža aj to. Ale na všetko sa dá zvyknúť :-)

Coney Island

Brighton Beach - táto pláž je len malý kúsok od Coney Islandu. De facto je to jedna a tá isté pláž ale všetci ľudia vám budú tvrdiť, že toto je to pravé orechové. Že tam je menej ľudí, lepšia voda, menej špiny a všetko je tam skvelejšie. Ale nie je to tak. Je to takmer tá istá pláž. Veľa ľudí, taká istá voda a všetko rovnaké. Brigton Beach je prezývaná aj malým Ruskom alebo Little Russia by the sea. Imigranti, z teraz už ukrajinskej Odessy sa tu usadili, pretože im to veľmi pripomínalo domov. Takže ak budete vyzerať východoeurópsky, tak sa vám všetci budú prihovárať :-)

Brighton Beach

Brighton Beach

 

Manhattan Beach - táto pláž je už trošku vzdialenejšia od tých predošlých dvoch. Môžete ísť autobusom zo stanice Brigton Beach ( asi 7 minút ) alebo sa prejsť pešo ( približne polhodinka ). Toto je asi najlepšia pláž zo spomínaných. Je celkovo menšia a ohraničená skalami. Ja som tu za celé leto bola trikrát a vždy tu bola fantastická voda, menšie vlny, parádne som si vždy zaplávala a najdôležitejšia vec: neviem, či plavčíci na tejto pláži sú viac ústretoví alebo je to jednoducho tými menšími vlnami, ale mohli sme plávať aj celkom ďaleko od brehu a nezapískali na nás. Bola tu taká väčšia voľnosť v plavbe.

Manhattan beach

Manhattan beach

Rockaway Beach - toto je pravá oceánska pláž s veľkými vlnami. Je však dosť ďaleko od Manhattanu. My sme tu boli iba raz a šli sme sem z Brooklyn Heights takmer dve hodiny. Síce sme dvakrát zabudli prestúpiť, čiže to bolo spôsobené aj našou nepozornosťou, je to menej navštevovaná pláž práve kvôli svojej excentrickej polohe až za letiskom JFK. Perfektné veľké vlny a nie tak preplnená pláž v nás zanechali príjemný zážitok.

Rockaway beach

Rockaway beach

( všimnite si na fotke policajný vrtuľník NYPD - New York Police Department, boli naozaj všade ! )

Rockaway beach

( tento strážnik v zelenom na nás po šiestej pískal, ak sme chceli ísť vo vĺn )

 

Staten Island beaches - jeden víkend sme si povedali, že sa ideme pozrieť do vnútrozemia Staten Islandu ( najvzdialenejšej z piatich častí New York City ). V drvivej väčšine sa návštevníci len prevezú trajektom ( Staten Island Ferry ) z Manhattanu na Staten Island a späť, ktorý je samozrejme skvelý a zadarmo a cestou sa pokochajú krásnou ňújorskou mrakodrapovou panorámou , ale my sme sa rozhodli preskúmať aj samotný ostrov. Chceli sme sa dostať na najbližšiu pláž. Podľa inštrukcií sme šli vlakom a vystúpili na dohodnutej stanici. K moru sme pešo prišli za nejakých 40 minút. Pláž bola plná ľudí ,no nikto sa nekúpal. Iba sa tu rybárčilo. Mne to nevadilo a šla som si zaplávať. Neskôr od jedného Ňújorikánca ( výraz pre Portorikánca narodeného v New York City ) sme sa dozvedeli, že na tej pláži je zakázané sa kúpať údajne kvôli veľkým rybám. Cestou, keď nás hodil autom ( stopli sme ho ) na trajekt, nám ukazoval jednu pláž aj s plavčíkmi, kde veľké ryby neboli a mohlo sa tam slobodne kúpať. No tam sme sa už nedostali. Čiže pláže sú aj na Staten Islande, ale na niektorých sa oficiálne nemôže kúpať.

Staten island

Staten island

( v pozadí na fotkách je Verrazano - Narrow Bridge, ktorý spája Staten Island s Brooklynom)

 

Počas tohto leta som sa zaľúbila do mora, vĺn a plávania. Počasie bolo neustále slnečné a až príliš teplé. Teplota prakticky takmer nikdy neklesla pod 25 stupňov, ani v noci. Kúpať sme sa chodili len k večeru, pretože doobeda sme pracovali a slnko bolo neskutočne silné. Ešte posledná pripomienka. Američania nemajú v škole povinné plavecké kurzy a preto plávanie im vo všeobecnosti veľmi dobre nejde. Takisto náš kamarát z Mexika Margo alebo Sinan z Turecka toho veľa nezaplávali. Zato čím ďalej od brehu sme plávali, tým príbuznejšiu reč sme počuli. Skrátka Rusi a Poliaci, to boli naši sparing partneri :-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?