Americký denník 4 - Montpelier, Shelburne museum

Autor: Viera Valentová | 7.8.2009 o 2:32 | (upravené 23.11.2011 o 18:28) Karma článku: 4,27 | Prečítané:  1190x

Grilovačka bola zaujímavá :-) Okrem nás ôsmich, čo tu bývame trvalo, prišiel ešte jeden z našich kuchárov Doug aj s frajerkou Magdalénou z Talianska !

A presne toto sme potrebovali. Nejakú ženičku z Európy, ktorá už 13 rokov žije tu vo Vermonte, ale európskosť v sebe nezaprie. Bolo nás dokopy desať, všetci sme sa navzájom už poznali, Magdaléna bola pre nás úplne nová, ale vôbec to nevadilo, celý čas viedla debatu pri ohni ona. Pýtala sa nás na školy, ktoré študujeme, na našu krajinu, národné jedlo, ako sa pripravuje, ako sa u nás žije. Skrátka, sme tu už takmer mesiac, každú deň prechodíme zopár slov, kratšie či dlhšie konverzácie s amíkmi, ale jedna Talianka z nás za tri hodiny vytiahla toľko informácii ako nikto :-)

Na druhý deň sme nerobili a bolo cekom príjemné ( pol dňa bez dažda :-) počasíčko, tak sme šli vyskúšať ďalšiu lesnú cestičku. Poriadne sme sa zašpinili. Nie veľmi dobre značená cesta viedla hore hustým lesným porastom. Viackrát sme zišli zo značky, viackrát sa nám noha pošmykla. Pri zostupe sme použili aj reťaze a rebrík, no sranda :-) Na konci cesty sme značku definitívne stratili. Tak to bola potom čistá improvizácia. Večer sa opakoval aerobics s babami !

Stredu sa šlo do Montpeliera ! Je to najmenšie hlavné mesto v USA. Má len 8000 obyvateľov. Zato je tu kópia Capitolu a je to najstaršie fungujúci parlament v USA. Samozrejme, že sme šli na prehliadku kapitolu, ktorá bola zadarmo. Naša sprievodkyňa bola pravá riadne šibnutá američanka, ktorej absolútne nevadilo, že kopec jej vtipov a pikošiek rozprávaných slangom vôbec nerozumieme. Nič to nemenilo na našom úžasnom pocite z jej prednášky.

Prechádzali sme miestnosťami určenými na zasadnutia oboch komôr parlamentu ( senát, House of representants ) takisto sme videli guvernérovu pracovňu a kopec iných miestností. Neskôr naše kroky viedli do Múzea vermontskej histórie a tu sme prišli na to, že spolky sú čertove volky. Našim štyrom kamarátom sa tam absolútne nepáčilo. My so Zdenom sme nestíhali prijímať všetky tie informácie, jednoducho by sme tam ostali ešte dlhšie, zatiaľ čo našich priateľov to vyčerpalo na večné veky. Nabudúce budeme musieť urobiť iný konsenzus. Po múzeu sa samozrejme šlo do nákupného centra ( kde inde :-D ) a potom už náhlenie do klubu – však sme robili večeru :-)

Na druhý deň sa konal výlet s Joeom jedinou schopnou cestičkou, ktorá neutrpela rozsiahlymi dažďami a búrkou, na tzv. Taylor Lodge – my tomu hovoríme senník – turistická útulňa s myšami a pamätnou knihou, do ktorej sme aj my prispeli :-)

Po celkom pernom týždni prišlo konečne kľudové obdobie :-) Dvakrát za posledný týždeň sme sa boli kúpať, čiže sa nám konečne na chvílinku oteplilo! Keď sa dalo, šli sme tiež kajakovať. V utorok bola párty. Nikto z personálu, z tých čo s nami nebývajú nemohol prísť. Tak sme si urobili súkromnú zábavu len pre nás ôsmich. Už sa dokonca aj tancovalo ! A bola to riadna sranda! Niektorí z nás mali chuť na tradičné slovenské tančeky ( ja som to nebola :-D ), amíci nám pre zmenu predviedli hip hop.

Druhý deň sme mali úplne všetci voľno z práce a tak sa šlo na výlet ! Naozaj nechápem, prečo sme šli znova všetci do múzea, kedže naposledy to dopadlo v štýle – wjerka nás nútila tri hodiny pozerať sa na americkú históriu, ktorá bola taká strašne nudná. No tentoraz sme šli dvoma autami ( konečne sme sa nemuseli šiesti tlačiť, síce vo veľkom, ale predsa len autiaku pre piatich ). Múzeum bolo v meste Shelburne, blízko Burlingtonu. A toto múzeum má jednu úžasne skvelú vlastnosť. Vystúpili sme z auta okolo jedenástej, o piatej zatvárali a všetci naši kamaráti (rozdelili sme sa a chodili v pároch ) prišli o piatej k autu, s tým, že keby mali viac času stihli by toho prejsť oveľa viac ! Čize sme chodili celý deň, každému sa to ohromne páčilo, jednoducho úžasné múzeum !

U nás by sme to asi nazvali hybrid skanzemu, viacerých galérií, výstavy motoriek – bol tu aj jeden kus z Československa ! Taká naozajstná všehochuť. Bol to obrovský open – air priestor a v ňom 42 menších či väčších budov. Tri rôzne galérie s obrazmi domácich autorov, jedna bola venovaná výlučne druhej svetovej vojne, ďaľší autor zachytával oblasti Aljašky.

Navštívili sme viacero dobovo zariadených domov z 18. a 19. storočia, školu, ordináciu zubára, všeobecného lekára. Videli sme staré koče, vozy, sane ťahané koňmi, výstavu tapisérií ( závesných kobercov ). Najzaujímavejším kusom bol však naozajstný parník, ktorý premával začiatkom 20.storočia na Lake Champlain. Prehliadka tejto veľkej lode naozaj stála za to ! Navštívili sme úplne každú miestnosť na lodi, ktorá bola prístupná. Veľký salón, malý salónik. Priestor pre personál, kajuty pre hostí. Reálne príbehy cestujúcich a zamestnanov. Nádhera !

Inak máme dve elektrické gitarky a jeden klavír, čiže je tu zábavy a zábavy :-) Počasie je tiež celkom bezdažďové, čo v praxi znamená, že hráme volejbal – kúpili sme si za 20 dolárov volejbalovú loptičku. Máme tri lietajúce tanieriky - pravé freesbee. Dnes sme hrali normálne ultimate freesbee – hra s lietajúcim tanierom na ihrisku, rezdelení sme boli do dvoch tímov.

Tak toľko odo mňa pre dnešný deň.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?